Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (708) z dnia 1.09.2010
Moment rozliczenia faktury korygującej
W lipcu br. wystawiliśmy fakturę korygującą, dokumentującą przyznanie rabatu. Kontrahent korektę tę otrzymał w sierpniu br. (świadczy o tym data zamieszczona przez nabywcę na korekcie) i w tym miesiącu otrzymaliśmy potwierdzenie odbioru tego dokumentu. Czy możemy rozliczyć tę korektę w deklaracji za lipiec br., skoro potwierdzenie odbioru korekty otrzymaliśmy przed terminem złożenia deklaracji za ten miesiąc?
Obniżenie VAT należnego na skutek wystawienia faktury korygującej „in minus" możliwe jest dopiero po uzyskaniu potwierdzenia odbioru tego dokumentu przez nabywcę. Tak wynika z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Wprawdzie niektóre sądy krytykują ten przepis uznając, że jest on niezgodny z Dyrektywą (por. np. wyrok WSA w Warszawie z 31 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2100/09), lecz organy podatkowe nadal stoją na stanowisku, że do obniżenia VAT należnego niezbędne jest posiadanie potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę.
Z powołanego powyżej przepisu wynika, że dostawca może obniżyć VAT należny w rozliczeniu za okres, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury (jeżeli do terminu złożenia deklaracji VAT za ten okres podatnik otrzyma potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę). Ponieważ nabywca zobowiązany jest do zmniejszenia VAT naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą (jeżeli odliczył on VAT naliczony z faktury pierwotnej), to w konsekwencji dostawca nie dokona obniżenia VAT należnego wcześniej, niż nabywca nie skoryguje podatku naliczonego (za wyjątkiem, gdy dostawca rozlicza VAT miesięcznie, a nabywca - kwartalnie).
WAŻNE: Obniżenia VAT należnego z powodu wystawienia faktury korygującej „in minus" dostawca dokonuje najwcześniej w rozliczeniu za okres otrzymania korekty przez nabywcę. Warunkiem obniżenia VAT należnego w ww. terminie jest posiadanie potwierdzenia odbioru korekty przez nabywcę do terminu złożenia deklaracji VAT za ten miesiąc (kwartał).
Odnosząc powyższe regulacje do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu należałoby uznać, że skoro kontrahent otrzymał fakturę korygującą w sierpniu br., to miesiąc ten jest najwcześniejszym miesiącem, w którym możliwe jest skorygowanie VAT należnego przez dostawcę (i naliczonego przez nabywcę). Ponieważ podatnik spełnił warunki do obniżenia VAT w ww. miesiącu (tj. otrzymał potwierdzenie odbioru korekty przed terminem złożenia deklaracji VAT za sierpień br.), obniżenia VAT należnego dostawca będzie mógł dokonać w deklaracji za sierpień br. Bez znaczenia pozostaje fakt, że korektę tę wystawiono w lipcu i do czasu złożenia deklaracji za lipiec podatnik otrzymał potwierdzenie odbioru dokumentu przez nabywcę. W tym bowiem miesiącu nabywca nie skoryguje VAT, gdyż nie posiadał jeszcze przedmiotowej korekty. Oznacza to, że data wystawienia faktury korygującej z powodu udzielenia rabatu w żaden sposób nie wpływa u dostawcy na termin obniżenia VAT należnego, gdyż ten uzależniony jest przede wszystkim od terminu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|