Gazeta Podatkowa nr 93 (1030) z dnia 21.11.2013
Kasa fiskalna przy ponownym rozpoczęciu działalności
W latach 2006-2009 prowadziłam działalność gospodarczą. Obrót ewidencjonowałam w kasie fiskalnej. W listopadzie 2013 r. zamierzam ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy od razu sprzedaż dla osób nieprowadzących działalności muszę ewidencjonować w kasie fiskalnej?
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stanowi o tym art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Jednak Minister Finansów wprowadził szereg zwolnień z tego obowiązku, które zostały opisane w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382).
Zgodnie z tym rozporządzeniem, zwolnieni z obowiązku rejestrowania sprzedaży w kasach fiskalnych generalnie są przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli limitu sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych w wysokości 20.000 zł (dla osób rozpoczynających tę sprzedaż w trakcie roku limit ten wyliczany jest proporcjonalnie do czasu prowadzenia tej sprzedaży). Wynika to z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.
Stosownie do postanowień § 7 ust. 5 omawianego rozporządzenia, zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, nie stosuje się do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2012 r. przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania.
Jak wskazano w pytaniu, Czytelniczka prowadziła w latach 2006-2009 ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Obecnie zamierza ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Przepisy o VAT nie definiują odrębnie kategorii podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą oraz podatnika ją kontynuującego.
Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT (likwidacja działalności) przez osobę fizyczną, a następnie ponowne jej rozpoczęcie powoduje, iż mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym NIP. Nie ma tu znaczenia profil prowadzonej działalności. Jak wskazują organy podatkowe, w takim przypadku wznowienie działalności po przerwie spowodowanej likwidacją działalności w rozumieniu odrębnych przepisów nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Ustanie bytu prawnopodatkowego w zakresie tego podatku powoduje bowiem zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, np. zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie jej w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności opodatkowanych. Tak uznał także NSA w wyroku z dnia 3 listopada 2010 r., sygn. akt I FSK 1277/10.
Podatnik, który przed likwidacją działalności stosował kasę rejestrującą, wznawiając działalność powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotów w kasie od pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych.
Tak więc w omawianym przypadku Czytelniczka ponownie rozpoczynając działalność gospodarczą w tej samej formie (jako osoba fizyczna) jest podmiotem ją kontynuującym. Oznacza to, że nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|