Gazeta Podatkowa nr 45 (1086) z dnia 5.06.2014
Odliczenie VAT od wydatków związanych z używaniem pojazdów od 1 kwietnia 2014 r.
Do działalności używam samochody ciężarowe.
1) Jeden z nich ma dwa miejsca siedzące i ładowność większą niż 493 kg. Czy przy zakupie paliwa do tego samochodu mogę odliczyć 50% kwoty VAT?
Generalnie od 1 kwietnia 2014 r. podatnik ma prawo odliczyć 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją oraz używaniem do działalności opodatkowanej VAT pojazdów samochodowych. Wynika to z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Wydatki te dotyczą m.in. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów. Jednak jak wskazano w art. 12 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312) prawa do odliczenia nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:
1) samochodów osobowych,
2) innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (np. świadectwo homologacji, dowód rejestracyjny pojazdu z którego wynikają te dane). Pojazdy, które w dokumentach tych nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.
Przy czym zakaz odliczania VAT od ww. pojazdów nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktury dokumentującej zakup paliwa.
2) Jeden z samochodów ciężarowych posiada zaświadczenie wydane przez OSKP, z którego wynika, że "pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT". Czy abym mógł odliczać cały podatek VAT od wydatków związanych z tym samochodem pojazd ten musi jeszcze raz przejść dodatkowe badania techniczne?
W sytuacji gdy samochód spełniał którykolwiek z warunków wymienionych do 31 grudnia 2010 r. w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT, odliczenie VAT od nabycia paliwa było dopuszczalne, pod warunkiem związku zakupu z działalnością opodatkowaną. Na podstawie tego przepisu m.in. nałożono na podatników obowiązek posiadania stosownego zaświadczenia z OSKP o spełnieniu jednego z warunków wymienionych w tym przepisie. W punkcie 1 tego przepisu wymienione były pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegroda, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.
Samochody te w stanie prawnym obowiązującym do końca marca 2014 r. uprawniały do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z ich użytkowaniem. Od 1 kwietnia 2014 r. samochody te również korzystają z pełnego odliczenia VAT jako pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, z uwagi na ich konstrukcję wykluczającą użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powodującą, że użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością jest nieistotne. Wynika to z art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Przy czym obecnie przepisy także wskazują na obowiązek przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego pojazdu przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację o spełnieniu warunków przewidzianych w ustawie o VAT. Dodatkowym wymogiem jest też adnotacja w dowodzie rejestracyjnym tych pojazdów o spełnieniu ustawowych wymagań.
Z tym że nie ma potrzeby przeprowadzania powtórnego badania technicznego pojazdu mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy lub van. Jak bowiem wynika z art. 9 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw zaświadczenie wydane przez OSKP dla tych pojazdów przed 1 kwietnia 2014 r. zachowuje swoją ważność także po tej dacie (o ile w pojazdach tych nie zostały wprowadzone zmiany skutkujące niespełnieniem warunków technicznych uprawniających do pełnego odliczenia VAT).
3) Zakupiliśmy samochód ciężarowy, dla którego przeprowadzono dodatkowe badanie techniczne, a w dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja VAT-1. Przy czym w zaświadczeniu z OSKP widnieje inny numer rejestracyjny pojazdu. Czy w tym przypadku musimy powtarzać badanie techniczne?
Pojazdy posiadające wpis w dowodzie rejestracyjnym z adnotacją VAT-1 to samochody, o których mowa była w pytaniu nr 2. Należy podkreślić, ze przepisy o VAT nie nakładają na każdego kolejnego właściciela pojazdu obowiązku przeprowadzania dodatkowego badania technicznego. Jeżeli zatem badania takie przeprowadził poprzedni właściciel i w dowodzie rejestracyjnym znajduje się odpowiednia adnotacja o spełnieniu wymogów ustawowych, w celu skorzystania z pełnego odliczenia VAT od zakupu pojazdu, czy od wydatków z nim związanych, kolejny jego właściciel nie musi przeprowadzać ponownie takich badań. Zaświadczenie bowiem jest wydawane dla konkretnego samochodu (oprócz numeru rejestracyjnego powołany jest numer VIN), a nie dla właściciela tego pojazdu.
Jeżeli więc Czytelnik posiada zaświadczenie, które potwierdza spełnienie wymagań zapisanych w ustawie, to moim zdaniem nie ma konieczności przeprowadzania kolejnego badania technicznego.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|