Poradnik VAT nr 3 (291) z dnia 10.02.2011
Termin odliczenia VAT z faktury dokumentującej leasing
Leasingodawca wystawia faktury VAT w miesiącu poprzedzającym termin spłaty raty. Faktury wpływają do firmy w miesiącu wystawienia. W rozliczeniu za który miesiąc możemy odliczyć VAT - za miesiąc wpływu faktury, czy w terminie spłaty raty?
Ustawodawca w przepisie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, sformułował ogólne zasady odliczania podatku naliczonego przez podatników VAT. W myśl tego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje co do zasady w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (z licznymi zastrzeżeniami wymienionymi w ustawie).
Pamiętać też należy, że podatnik ma trzy okresy rozliczeniowe (miesiące bądź kwartały) na odliczanie podatku naliczonego z otrzymanej faktury lub dokumentu celnego. Jeżeli bowiem podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10, to może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Żeby jednak móc skorzystać z prawa do odliczenia VAT, należy przestrzegać zasady, iż prawo to, w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, albo przed wykonaniem usługi, powstaje dopiero z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
Uwaga
Warunek wykonania usługi nie musi jednak być spełniony w przypadku usług, dla których ustawodawca określił w sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (tj. w przypadkach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT), a więc m.in. w przypadku leasingu.
Dla usług leasingu moment powstania obowiązku podatkowego określony został w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT. Obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Mimo to, podatnik - nabywca może odliczyć VAT z faktury dokumentującej czynsz już w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, nawet jeżeli jeszcze nie powstał obowiązek podatkowy po stronie wystawcy faktury.
Przykład W dniu 28 stycznia 2011 r. podatnik otrzymał fakturę dokumentującą czynsz z tytułu leasingu maszyny. Faktura dokumentuje czynsz za luty, a termin płatności wyznaczony został na dzień 15 lutego. Mimo iż usługa nie została jeszcze wykonana, podatnik już w rozliczeniu za styczeń 2011 r. (miesiąc otrzymania faktury) ma prawo do odliczenia wynikającego z niej podatku VAT. |
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|