Gazeta Podatkowa nr 29 (757) z dnia 11.04.2011
VAT od zakupu usług gastronomicznych
Mam obowiązek zapewnienia swoim pracownikom posiłków profilaktycznych. Czy zakupując je w stołówce mam prawo do odliczenia VAT?
Podatnik ma prawo do odliczania podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Od tej podstawowej reguły istnieją jednak wyjątki.
Jak wskazano w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik nie ma prawa do odliczania VAT od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób).
Zatem odliczenie VAT nie jest możliwe w przypadku zakupu usług gastronomicznych.
Jak wynika z PKWiU, pod symbolem 56 sklasyfikowane są "Usługi związane z wyżywieniem". Natomiast "Usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych" sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 56.10.
Z kolei "Pozostałe usługi gastronomiczne" sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 56.29. Klasa ta obejmuje m.in.:
- katering przemysłowy, tj. usługi przygotowywania i dostarczania żywności świadczone w oparciu o zawartą z klientem umowę, przez określony czas,
- usługi stołówkowe (PKWiU 56.29.20).
Tak więc, moim zdaniem, obecnie nabycie usług stołówkowych nie uprawnia do odliczania podatku naliczonego. Wiąże się to z faktem, iż usługi stołówkowe są uznane za pozostałe usługi gastronomiczne. Szerzej na ten temat będziemy pisać w GP 30 z br.
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|