Gazeta Podatkowa nr 20 (1165) z dnia 9.03.2015
Obowiązek podatkowy przy WNT
Jestem podatnikiem VAT. W dniu 12 maja 2014 r. nabyłem towary od czeskiego kontrahenta. Nabycie tych towarów nie zostało udokumentowane fakturą. Z tego tytułu nie rozpoznałem obowiązku podatkowego w WNT. Dopiero w dniu 22 stycznia 2015 r. firma czeska wystawiła fakturę za ten towar. Jak należy prawidłowo rozliczyć podatek VAT z tego tytułu?
Obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, a jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, powstanie on 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).
W sytuacji wskazanej w pytaniu obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstał 15 czerwca 2014 r. W rozliczeniu za ten miesiąc Czytelnik miał obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu tego nabycia.
Zasady przeliczania podstawy opodatkowania wyrażonej w walucie obcej na złote określone są w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, przeliczenia na złote, co do zasady, dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W omawianym przypadku będzie to kurs waluty z dnia 14 czerwca 2014 r.
Podatnik może również wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Wówczas waluty inne niż euro należy przeliczyć z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Podatnik ma możliwość skorzystania z prawa do odliczenia, pod warunkiem, że uwzględni kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek. Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, że w przypadku klasycznego WNT, podatnik może dokonać odliczenia, jeśli otrzymał fakturę dokumentującą dostawę towarów, która stanowi u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. a ustawy). W sytuacji niedotrzymania tego terminu podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Otrzymanie faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika WNT, w terminie późniejszym upoważnia go do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę.
Tak więc w sytuacji, o której mowa w pytaniu, w korekcie deklaracji za czerwiec 2014 r. Czytelnik zobowiązany jest do wykazania VAT należnego z tytułu WNT. Ma prawo również do wykazania podatku naliczonego z tego tytułu. Z tym że w tym przypadku będzie zobowiązany do korekty deklaracji za wrzesień 2014 r. i skorygowania odliczonego VAT z tytułu WNT (z uwagi na brak faktury). Poprzez korektę deklaracji za styczeń 2015 r. będzie mógł powiększyć kwotę do odliczenia (jeżeli w tym miesiącu podatnik otrzymał fakturę dokumentującą WNT).
www.PoradyPodatkowe.pl - Podatek VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|